2

YİBO 1. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI 1966 kurulan okuldan şimdiye kadar yaklaşık 6.800 öğrenci mezun edilmiş. Dernek, Türkiye’nin hemen her noktasında görev yapmakta olan YİBO mezunlarını bir çatı altına toplamayı hedefliyor. 13.11.2012 / 14:47

1

YİBO 1. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI Yeni kurulan YİBO (Ardahan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Mezunları Derneği) 1. Olağan kongresini İstanbul’daki Ardahan Göle İlçesinin dernek merkezinde gerçekleştirdi.   YİBO 1. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI Yeni kurulan YİBO (Ardahan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Mezunları Derneği) 1. Olağan kongresini İstanbul’daki Ardahan Göle İlçesinin dernek merkezinde gerçekleştirdi. Divan Başkanlığı’na Tuncer Dağ seçildi. Yoğun ilgi gören kongre, İl, İlçe ve Köy Derneklerinin katılımıyla gerçekleşti. Divan Başkanlığı’na Tuncer Dağ, Mustafa Küpeli ve Beykoz Ardahan Derneği Alaettin Kılıç getirildi. Yönetim 11 asıl 11 yedek üye ile seçimini tamamladı. Tanıtım Gecesi Ardahan’da yapıldı 1966 kurulan okuldan şimdiye kadar yaklaşık 6.800 öğrenci mezun edilmiş. Dernek, Türkiye’nin hemen her noktasında görev yapmakta olan YİBO mezunlarını bir çatı altına toplamayı hedefliyor. YİBO Derneği Başkanı Celil Ünlü yaptığı konuşmada bozdukları ezberden ve kısa süre içerisinde gerçekleştirmeyi hedefledikleri projelerden bahsetti.

26

Bölgemizin pek çok İl, İlçe, Köy veya yardımlaşma dernekleri bulunmakta. Merkezi İstanbul’da olan bu derneklerin tamamı tanıtımlarını da İstanbul’da yapmaktadır. YİBO Derneği ise bu ezberi bozup bir ilke imza attı: Tanıtım gecesini Ardahan’da yaptı. Geçtiğimiz ay Kayabaş Restaurant’ta verilen davete Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Dost Eli Dernek Başkanı Sakine Tükek, Yibo Müdürü Celil Ünlü, Sayın Burak Çoban , Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, İl Milli Eğitim Müdürü, Göle Belediye Başkanı, İl Gençlik ve Spor Müdürü, Ardahan Ptt Baş Müdürü, Ardahan Sosyal Hizmetler Müdürü, Ardahan Milli Eğitim Şube Müdürleri, Alternatif Doğuş Gazetesi İmtiyaz Sahibi Çetin Yılmaz, 50′ ye yakın öğretmen ve idareciler, çeşitli STK’lar Ardahan Yerel Basın, Ardahan Baro Başkanı’nın katılımıyla tanıtım gecesi yapılmıştı.

15

Genç Dernek’ten Dev Proje Başkan Celil Ünlü’nün açıklamasına göre YİBO Derneği’nin üzerinde çalıştığı yaklaşık 600.000 TL’lik eğitime yatırım adı altındaki 7 ayrı projesi şöyle: 24 Kasım Öğretmenler gününde tüm yönetim kadromuz Ardahan’a giderek okulumuzun spor salonunda bir öğretmenler günü etkinliği hazırlayacaktır. Bu etkinliğe Sayın Valimiz – Milli Eğitim Müdürümüz –Belediye Başkanımız – Tüm Yibo Öğretim üyeleri – Ardahan merkezdeki tüm okul müdürleri – çeşitli sivil toplum kuruluş örgütleri ve basın katılacaktır. Ayrıca bu gecemizde tüm öğretmenlerimize çeşitli hediyeler verilecektir, 480.000 TL’lik tüm Ardahan’daki lise son sınıflarının ve orta okul son sınıflarının sınavlara hazırlanması için sınav hazırlık kitapları projesi geliştirilmiş ve proje İzmir’den alınmıştır. Burada toplamda 26 ton kitap alınmıştır. Bu proje Ardahan Milli Eğitim Müdürü’nün de taktirini almıştır, Okulumuzda kütüphane bulunmadığından bir adet kütüphane 24 kasım da okulumuza götürülecektir. Bu projemizin maliyeti 5.000 TL, Spor salonumuzun alt zemini yıllarıdır değişmediği için neredeyse spor yapılamaz haldedir. Tüm alt zeminin değiştirilmesi projesini derneğimiz üstlenmiş ve 24 kasım öğretmenler gününe kadar tamamlayacağız. Bu projemizin maliyeti 15.000 TL dir. Okulumuzda spor malzemesi yok denecek kadar az durumda. Dernek olarak tüm malzemelerin karşılanmasını üstlendik ve önümüzdeki hafta malzemeler gönderilecektir. Toplam maliyeti 1.500 TL dir. Altıncı projemiz bir sosyal sorumluluk projesi olup, yine Ardahan’ı kapsayacak şekilde planlanmıştır. Bölgede bulunan 20 engell vatandaşımızın tekerlekli sandalye ihtiyacını 24 kasım gününe kadar ihtiyaç sahiplerine teslim edeceğiz. Okulumuzda Laboratuvar malzemeleri olmadığı için sınıfımız kapalı. 24 kasım gününe kadar okulumuza bir adet Laboratuvar sınıfı oluşturulacaktır. Okulumuzda maalesef var olan bilgisayar sınıflarımızdaki bilgisayarlar çok eski olduğundan kullanılmamaktadır. Okulumuza toplamda 30 adet bilgisayar yani iki bilgisayar sınıf sözü verilmiştir. Bu projenin çalışmaları ise bitmek üzere.

8

Başkan Ünlü:’ projelerinin devam edeceğinin taahhüdünü verdi.’’ YİBO Derneği Başkanı Celil Ünlü, bunlarla sınırlı kalmayacaklarını ve ileriki zamanlarda köy okullarının faydalanabilmesi için her okula en az bir bilgisayar kazandıracaklarını ifade etti. Her öğrenci bir fidan, her okul bir orman YİBO Derneği, Hatıra ormanı adı altında “Her öğrenci bir fidan, her okul bir orman” adıyla planlanan projeyle özellikle önümüzdeki yıl Ardahan Merkez olmak üzere 5.000 bin fidan dikmeyi hedefliyor. Bu proje ile dernek, YİBO adını ölümsüzleştirmeyi hedefliyor. Ve projenin devamı olarak da ormanı olmayan kasaba ve köylerde aynı şekilde yeşillendirmeyi hedefliyor. Yönetimde yer alan isimler Celil ÜNLÜ, Sevim AKDENİZ, Gülhan AKTAŞ, Kemal IŞIK, Burhan YILDIRIM, Adem DÜZ, Ataman ÖZTAŞ, Selçuk AKAY.